');

گرانی بنزین و مرور اخبار ناآرامی های آبان 98

آتش زدن ۸۰ فروشگاه‌ زنجیره‌ای در اغتشاشات بنزینی جایگزین افزایش قیمت بنزین به زودی اتصال به اینترنت ترکش ناآرامی‌ها بر سینماها کد ۶۳۶۹ استعلام یارانه حمایتی دور اول یارانه حمایتی در سه روز تست شبکه ملی اطلاعات و اینترنت ارزان

آتش زدن ۸۰ فروشگاه‌ زنجیره‌ای در اغتشاشات بنزینی جایگزین افزایش قیمت بنزین به زودی اتصال به اینترنت ترکش ناآرامی‌ها بر سینماها کد ۶۳۶۹ استعلام یارانه حمایتی دور اول یارانه حمایتی در سه روز تست شبکه ملی اطلاعات و اینترنت ارزان

ثبت سفارش سفارش پایان نامه
درخواست استخدام سفارش پایان نامه

پنج‌شنبه ۳ اسفند ۱۴۰۲ | 20:45  0 نظر   2723 بازدید


آتش زدن ۸۰ فروشگاه‌ زنجیره‌ای در اغتشاشات بنزینی

#بیت_المال

🔺حدود ۸۰ فروشگاه زنجیره‌ای در مناطق مختلف کشور بین ۵۰ تا ۱۰۰ درصد تخریب شدند بطوری که آشوبگران یا در ابتدا اجناس موجود در فروشگاه‌ها را غارت و تخلیه کرده و سپس فروشگاه را آتش زده‌اند و یا فروشگاه‌ها را با اجناس موجود بطور کامل آتش زده‌ و تخریب کرده‌اند.

🔺اغلب این فروشگاه‌ها آسیب‌دیده در شهرهای اطراف تهران از جمله مارلیک، پرند، شهریار، رباط کریم، فردیس، ملارد، شهرقدس، رباط کریم، ورامین، حسن‌آباد و ... قرار دارد.

🔺براساس برآوردهای اولیه خسارت مالی ناشی از تخریب به فروشگاه های زنجیره‌ای حدود ۱۷۰ میلیارد تومان است.

منبع: جام جم آنلاین
jamejamonline.ir
‌ 👇👇👇👇
SELCOIR@ پژوهش ساوالان..🌐


راه حل جایگزین افزایش قیمت بنزین

دکتر جعفر قادری/ تابناک

#بنزین
#قیمت_بنزین
#افزایش_قیمت_بنزین

یکی از این روش‌ها تامین درآمد مورد انتظار از طریق وضع مالیات سالیانه، بصورت درصدی از ارزش روز خودرو‌ها بجای افزایش قیمت بنزین است.
۱- از این نظر که افراد کم درآمد خودرو‌های ارزانتری دارند لذا مالیات کمتری می‌پردازند، عادلانه است.

۲- این روش کارا است. برخلاف روش سهمیه بندی که مستلزم افزایش قیمت برای مصارف بیشتر از سهمیه است و افراد را تشویق به خرید و احتکار خودرو بیشتر برای استفاده از سهمیه بنزین این خودرو‌ها میکند این روش افراد را تشویق به داشتن خودرو کمتر و در نتیجه کاهش تقاضا برای خودرو و کاهش قیمت خودرو میکند.

۳- در این روش از تبدیل شدن خودرو به یک کالای سرمایه‌ای جلوگیری می‌کند. متاسفانه در شرایط تورمی، افراد برای حفظ قدرت خرید خود بخشی از نقدینگی‌های خود را برای خرید خودرو اضافی اختصاص میدهند. با اختصاص سهمیه بنزین برای هر خودرو در شرایط سهمیه بندی، این انگیزه بیشتر و در نتیجه تقاضای اضافی برای خودرو، قیمت این دارایی شدیدا افزایش می‌یابد. این روش باعث می‌شود تا تقاضا برای خودرو اضافی کاهش و قیمت خودرو نه تنها افزایش نیابد بلکه کاهش هم داشته باشد.

۴-، چون قیمت خودرو‌های وارداتی بالاست افراد برای پرداخت مالیات کمتر تقاضای خود را برای خودرو‌های ارزانتر که امکان تولید آن در داخل بیشتر است را افزایش و تقاضا برای خودرو‌های وارداتی کاهش می‌یابد.

۵- امکان وصول این مالیات از طریق کارت‌های بانکی متصل به کارت بنزین هم بصورت ماهیانه وجود دارد و لذا دریافت تدریجی آن فشار زیادی به قشر‌های کم درآمد وارد نمی‌کند.

۶-، چون امکان معافیت خودرو‌های عمومی و تاکسی‌ها هم از این مالیات وجود دارد و قیمت بنزین هم افزایش نیافته است هزینه حمل و نقل بار و مسافر افزایش نمی‌یابد و لذا شاهد افزایش نرخ تورم نخواهیم بود.

۷- با روش‌های تکمیلی، چون کاهش عرضه سوخت و یا سهمیه بندی عرضه آن در شهر‌ها و مناطق مرزی می‌توان جلو قاچاق بنزین به خارج از کشور را هم گرفت.

۸- با تثبیت اوضاع اقتصادی امکان تعدیل قیمت بنزین هم بمرور فراهم خواهد شد.

۹- با اختصاص گاز سی ان جی به تاکسی‌ها و وانت بار‌ها و افزایش تدریجی قیمت بنزین برای خودرو‌های شخصی ضمن جلوگیری از افزایش قیمت بار و مسافر، اعتراضات مردمی کمتری خواهیم داشت.

۱۰- برای جلوگیری از قاچاق بنزین، میتوان در مناطق مرزی گاز سی ان جی را جایگزین بنزین کرد. عدم امکان قاچاق سی ان جی به خارج از کشور، خیال دولت را از بابت قاچاق این سوخت راحت میکند.

۱۱- اختصاص درآمد حاصل از مالیات بر خودرو‌ها به توسعه حمل و نقل ریلی درون شهری و برون شهری و نیز تقویت ناوگان اتوبوسرانی و مینی بوسرانی، به دولت امکان بیشتری برای سرعت دادن به افزایش قیمت بنزین و سوق دادن تقاضا از حمل و نقل خصوصی به حمل و نقل عمومی را خواهد داد.

منبع: تابناک
tabnak.ir
‌ 👇👇👇👇
SELCOIR@ پژوهش ساوالان..🌐


احتمالا تا یکی دو روز آینده اینترنت در برخی استان‌ها وصل خواهد شد

#اینترانت
#اینترنت_ملی
#قطع_اینترنت
#اختلال_اینترنت

سخنگوی دولت در نشست خبری با حضور مسئولان مرتبط با اجرای «طرح اصلاح قیمت بنزین» ضمن اشاره به برخی مشکلات پیش آمده در کشور تاکید کرد که احتمالا اینترنت برخی استان‌ها تا فردا به حالت قبل بازخواهد گشت.
به گزارش آی تابناک : «علی ربیعی» در این نشست بار دیگر اعلام کرد که قطعی اینترنت جهانی در کشور به دستور شورای عالی امنیت ملی صورت گرفته و درباره آن چنین توضیح داد:
«وقتی اعتراض ها ایجاد شد اینترنت بود اما وقتی سنگ در خیابان ها خالی می شد و از طریق اینترنت اطلاع رسانی می‌کردند، شورای امنیت کشور تصمیم به قطع اینترنت گرفت. بانک ها و امثال آن از طریق فعال شدن اینترنت ملی مشکلی ندارند.»

به گفته ربیعی این قطعی اما تا فردا در برخی استان‌ها برطرف خواهد شد: «تا یکی دو روز آینده انشاءالله اینترنت برخی استان‌ها که مشکل امنیتی در آن وجود ندارد، وصل خواهد شد.»

پیش‌تر یک منبع آگاه در گفتگو با دیجیاتو اعلام کرده بود که این قطعی ۲۴ ساعت به طول خواهد انجامید مگر آنکه تمدید شود و با توجه به صحبت‌های ربیعی به نظر می‌رسد این تمدید لااقل تا فردا در برخی استان‌ها صورت گرفته است.

منبع: آی تابناک

itabnak.ir

‌ 👇👇👇👇
@SELCOIR پژوهش ساوالان..🌐


ترکش ناآرامی‌ها بر پیکر سینماهای کشور/ آتشی که گیشه‌ها را سوزاند.


#تخریب_اموال_عمومی
#تخریب_سینما
#ناآرامی_98
#گیشه

پیرو انحراف جریان اعتراضات مردمی به افزایش قیمت بنزین و برخی آتش‌افروزی‌ها طی دو روز گذشته، فروش فیلم‌های روی پرده سینماهای کشور با افت شدیدی مواجه شده است.

مطابق ارقام ثبت شده از فروش فیلم‌های روی پرده سینماها در سامانه رسمی سازمان سینمایی، گیشه سینمای ایران متأثر از ناآرامی‌های اخیر، با افت جدی فروش مواجه شده است که زیان آن متوجه کلیت سینمای ایران خواهد بود.

بنابر اطلاعات سامانه رسمی فروش سینماها، مجموع فروش فیلم‌های روی پرده در روز گذشته تنها ۱۳۵ میلیون تومان و مجموع مخاطبان سینماها در سراسر کشور کمتر از ۱۲ هزار نفر ثبت شده است. در این میان فیلم سینمایی «مطرب» به‌عنوان پرفروش‌ترین فیلم در حال اکران که طی هفته گذشته حداقل مخاطب روزانه‌اش ۲۶ هزار نفر بوده و این آمار در پایان هفته به مرز ۷۸ هزار مخاطب فقط در روز جمعه رسیده بود، در روز شنبه ۱۰ هزار نفر و در روز یکشنبه تنها ۶ هزار نفر مخاطب داشته است.

منبع: مهر
mehrnews.com

‌ 👇👇👇👇
@SELCOIR پژوهش ساوالان..🌐


کد دستوری ۶۳۶۹ برای استعلام یارانه حمایتی اعلام شد

#یارانه
#استعلام_یارانه
#یارانه_حمایتی
#سرپرست_خانوار

جاماندگان طرح حمایت معیشتی می‌توانند از وضعیت خود مطلع شوند

وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی در اطلاعیه‌ای درباره مشمولان طرح حمایت معیشتی اعلام کرد:‌ افرادی که در فهرست مشمولان طرح حمایت معیشتی دولت قرار نگرفته‌اند، می‌توانند از اواسط هفته آینده از طریق کد دستوری #۶۳۶۹* از وضعیت خود مطلع شوند.

به گزارش عصر دوشنبه وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی، در این اطلاعیه آمده است: هر زمان درخواست این گروه از هموطنان مورد تایید قرار گیرد، مبلغ بسته حمایت معیشتی از ابتدای اجرای طرح به حساب آنان واریز خواهد شد.

برپایه این اطلاعیه، دولت برای حمایت از معیشت مردم از محل افزایش قیمت بنزین که در برگیرنده ۶۰ میلیون ایرانی است، مبالغ تعیین شده برای نخستین گروه از مشمولان طرح شامل ۲۰ میلیون نفر را امشب (شامگاه دوشنبه) به حساب آنان واریز خواهد کرد.

این اطلاعیه می‌افزاید: در دو نوبت بعدی تا اوایل هفته آینده ۴۰ میلیون نفر مشمول باقی‌مانده، مبالغ خود را دریافت خواهند کرد.

براساس این اطلاعیه شهروندان از هرگونه مراجعه حضوری به این وزارتخانه و ادارات استانی خودداری کنند.

کارگران، کارمندان، معلمان، روستاییان و عشایر، مستمری بگیران، مددجویان کمیته امداد، مددجویان بهزیستی، زنان سرپرست خانوار، بازنشستگان و اقشار کم درآمد از گروه‌هایی به حساب می آیند که بسته‌های حمایتی به آنها پرداخت می‌شود.

منبع: ایرنا
irna.ir

‌ 👇👇👇👇
@SELCOIR پژوهش ساوالان..🌐


پرداخت دور نخست یارانه حمایتی طی سه روز

#یارانه
#یارانه_بنزین
سازمان برنامه و بودجه اعلام کرد، دور نخست پرداخت یارانه حمایتی طی سه روز پرداخت خواهد شد، بر این اساس مرحله اول امروز دوشنبه 27 آبان،
مرحله دوم، پنج‌شنبه 30 آبان و مرحله سوم شنبه 2 آذر پرداخت خواهد شد.

در روزهای اخیر بحث سهمیه‌بندی بنزین به محور اصلی رسانه‌‌ها تبدیل شده است. در حال حاضر 2 مطالبه اصلی چه از سوی سران قوا و چه از سوی رهبر انقلاب در خصوص مدیریت قیمت کالاها و همچنین تسریع در پرداخت منابع حاصل از این طرح به حساب خانوارها مطرح شده است.

برآوردها نشان می‌دهد، بر اساس کلیات طرح کمک معیشتی دولت، نزدیک به 2.7 میلیون خانوار 1نفره، نزدیک به 3 میلیون خانوار 2نفره، 4.5 میلیون خانوار 3نفره و 5 میلیون خانوار 4نفره کنار 2.6 میلیون خانوار 5نفره به بالا از مزایای این طرح بهره‌مند خواهند شد.

به گفته مقامات دولتی، مبلغی نزدیک به 2500 میلیارد تومان به‌صورت تنخواه برای پرداخت دور اول کمک معیشتی دولت تهیه شده است.

منبع: تسنیم

tasnimnews.com​

‌ 👇👇👇👇
@SELCOIR پژوهش ساوالان..🌐


تست پایداری شبکه ملی اطلاعات/تأمین نیازهای اولیه با اینترنت ارزان​

#اینترانت
#اینترنت_ملی
#اینترنت_ارزان
#اینترنت_بومی
#شبکه_ملی_اطلاعات

شبکه ملی اطلاعات چه مزایایی دارد؟

مطابق با الزاماتی که برای شبکه ملی اطلاعات تعریف شده این شبکه در ۶ محور مشخص شامل زیرساخت ارتباطی فضای مجازی کشور، استقلال، مدیریت، خدمات، سالم سازی و امنیت و تعرفه و مدل اقتصادی باید راه اندازی شود.
این ۶ محور نشان می دهد که شبکه ملی اطلاعات باید شبکه ای متشکل از زیرساختهای ارتباطی با مدیریت مستقل کاملا داخلی باشد. شبکه ای با امکان عرضه انواع محتوا و خدمات ارتباطی سراسری برای آحاد مردم با تضمین کیفیت.

چه بخش هایی از شبکه ملی اطلاعات تحقق یافت

حال با توجه به محدودیت دسترسی پیش آمده در شبکه اینترنت کشور، شواهد نشان می دهد که شبکه ملی اطلاعات تا حدودی توانسته با محورهای فوق سازگار باشد و به نوعی به نیاز کاربران در این موارد، پاسخ دهد. چرا که هم اکنون شبکه ملی اطلاعات با مدیریت مستقل کاملا داخلی در حال فعالیت است.
در همین حال امکان عرضه انواع محتوا و خدمات ارتباطی سراسری برای آحاد مردم روی این شبکه وجود دارد که در زمینه تضمین کیفیت اگرچه در برخی خدمات با اختلالات مقطعی همراه است اما این اختلالات بیشتر به دلیل تعریف API برخی سایتها از اینترنت خارجی است که این مشکل نیز در حال حل شدن است.

شبکه ملی اطلاعات پایدار است

حال با وجود زیرساختهای آماده شده برای استفاده از شبکه ملی اطلاعات، نتایج حاصل از استفاده از این شبکه برای نخستین بار مشاهده شده و طبق گفته مسئولان وزارت ارتباطات، تست اولیه کاربرد شبکه ملی اطلاعات انجام و شواهد نشان می دهد که این شبکه، پایدار است.

مدل اقتصادی شبکه ملی به نفع مردم

موضوع نرخ دسترسی به شبکه ملی اطلاعات نیز موضوع دارای اهمیتی است که مدل محاسبه نیم بهای نرخ دسترسی، در این شبکه مورد تاکید قرار گرفته است.
براساس اصولی که در مدل اقتصادی شبکه ملی اطلاعات تعریف شده این شبکه باید در کنار کیفیت برقراری ترافیک، بستر مورد نیاز مردم را برای دستیابی به خدمات دولت، سلامت، تجارت و آموزش الکترونیک، با تعرفه ارزان مناسب برای احاد جامعه فراهم کند.

شبکه ملی اطلاعات در سایر کشورها

بررسی ها نشان می دهد که زیرساخت ملی اطلاعات نخستین بار در سال ۱۹۹۱ در ایالات متحده امریکا مطرح شد و هدف از آن استمرار رهبری امریکا در پردازش با کیفیت بالای اطلاعات بود. اما پس از آن کشورهایی مانند کره جنوبی، چین و انگلستان نیز شبکه ای داخلی را برای برقراری ارتباطات داخلی کشورشان راه اندازی کردند و پس از افشاگری در زمینه جاسوسی سازمان های اطلاعاتی امریکا و انگلیس از اطلاعات صنعتی و نقض حریم خصوصی شهروندان، سایر کشورها مانند برزیل و آلمان را نیز بر آن داشت تا تدابیری برای حفاظت از اطلاعات شهروندان خود داشته باشند.
درآلمان نیز طرحی با عنوان توسعه جامعه اطلاعاتی با تاکید بر دولت الکترونیک یکپارچه از سال ۲۰۰۶ در حال توسعه است که هدف آن ایجاد زیرساختی امن و مبتنی بر فناوری اطلاعات در سطح ملی و منطقه ای و مرکزی برای مدیریت سرویس ها است.مرکل صدر اعظم آلمان در دیدار خود با رئیس‌جمهور فرانسه پیشنهاد ساخت شبکه ارتباطی اختصاصی اروپایی را برای جلوگیری از جاسوسی آمریکا مورد بحث قرار داده است. به گفته وی با ایجاد این شبکه، ایمیل‌ها و سایر اطلاعات اروپا از مسیر آمریکا عبور نخواهد کرد.
قانون ملی شدن اینترنت روسیه نیز چند روز گذشته اجرایی شد که طبق این قانون دولت این کشور در صورت اضطرار و وجود حمله سایبری می تواند سرویس اینترنت این کشور را از جهان جدا کند. اینترنت ملی روسیه برای محافظت از اینترنت این کشور در صورت حملات سایبری یا تهدیدهای خارجی طراحی شده است.

منبع: مهر
mehrnews.com

‌ 👇👇👇👇
@SELCOIR پژوهش ساوالان..🌐


دیدگاه خود را بیان کنید