');

ویراستاری چیست؟ چگونه میتوانیم یک ویراستار شویم؟

ویراستاری چیست؟ چگونه میتوانیم یک ویراستار شویم؟ مشاغل زیادی هستند که ما آن‌ها را به درستی نمی‌شناسیم. آدم‌های زیادی هم هستند که هنوز جویای شغل مناسب هستند.

ویراستاری چیست؟ چگونه میتوانیم یک ویراستار شویم؟ مشاغل زیادی هستند که ما آن‌ها را به درستی نمی‌شناسیم. آدم‌های زیادی هم هستند که هنوز جویای شغل مناسب هستند.

ثبت سفارش سفارش پایان نامه
درخواست استخدام سفارش پایان نامه

شنبه ۱۲ آذر ۱۴۰۱ | 21:47  0 نظر   3446 بازدید


ویراستاری چیست؟ چگونه میتوانیم یک ویراستار شویم؟

ورود به صفحه اصلی گروه مشاورین پژوهشی پژوهش ساوالان..ویراستاری چیست؟ چگونه میتوانیم یک ویراستار شویم؟

یک شغل کمتر شناخته شده که میتوانید برای آن آماده شوید؛


مشاغل زیادی هستند که ما آن‌ها را به درستی نمی‌شناسیم. آدم‌های زیادی هم هستند که هنوز جویای شغل مناسب هستند. مجله مهر شما را با برخی از این مشاغل آشنا می‌کند.
به گزارش آلامتو به نقل از مجله مهر: بعضی شغل ها هستند که نیاز چندانی به تکاپوی زیاد ندارند. محل کار خاصی ندارند و حتی اگر زرنگ باشید، می‌توانید درآمد خوبی هم از آن به جیب بزنید. البته این امر به شرطی است که سالها قبل این حرفه را آموخته باشید و در آن حرفه‌ای شده باشید. «ویراستاری» از آن دسته شغلهایی است که نیاز به ابزار آنچنانی ندارد و با یک رایانه و از خانه می‌توان آن را انجام دهید؛ اما برای این کار بیشتر از هر شغلی باید تمرکز داشته باشید و بیشتر از هر شغلی باید کتاب بخوانید. هیچ نکته کوچکی در این حرفه از چشم شما نباید دور بماند و حتی به اصطلاح اولین اشتباه می‌تواند آخرین اشتباه شما باشد!
«سید مهدی صالحی» سالهاست که به ویراستاری می‌پردازد و دوره‌های مختلفی هم برای آموزش آن برگزار کرده است. حرفه ویراستاری را از زبان او به شما معرفی می‌کنیم:

ویراستار باید کتابخوان باشد


قدم اول در ویراستاری این است که فرد شعور و کفایت اولیه برای فهم متن را داشته باشد. ویراستار باید کتاب‌خوان باشد و متون زیادی از رمان و داستان گرفته تا کتب تاریخی را خوانده باشد. اصلا ویراستار یعنی کسی که بر زوایای زبان برای بیان مفاهیم تسلط دارد. پس کسی که می‌خواهد ویراستاری کند، باید این توانمندی و فهم از زبان را داشته باشد. توانمندی دیگری که در ویرایش لازم است، این است که امکانات زبان فارسی را در مقابل با زبانهای دیگر اجمالا بشناسد و با گرته‌برداری‌ها آشنایی داشته باشد؛ یعنی مثلا بداند در ترجمه مترجمها در چه دامهایی می‌افتد و خودش در این دامها نیفتد!


و بالاخره برای ورود به حرفه ویراستاری، ضروری است فرد دوره‌های ویراستاری بگذراند. البته این ابتدای راه است و فرد در حین تجربه هم مدام یاد می‌گیرد؛ بنابراین ویراستاری به هیچ عنوان شغل راکدی است و تجربه و آموختن در آن توقف ندارد و به جرئت می‌توان گفت که ویراستاری که به درجه نهایی رسیده و نیاز به اموختن ندارد، وجود ندارد یا خیلی اندک است.


چگونه می‌توان یک ویراستار حرفه‌ای شد؟
ویراستار باید متواضع باشد و بداند باید مدام یاد بگیرد و مدام تجربه کسب کند. اینکه چقدر وقت برای یک ویراستار حرفه‌ای شدن لازم است، به شرایط زیادی بستگی دارد. پیش‌زمینه اطلاعاتی و علمی شما، توانمندی ذهنی و مهارت های شما در میزان موفقیتتان در این شغل تاثیرگذار است.
تجربه مهم ترین حرف را در این حرفه می زند. یک ویراستار باید همیشه در حال تجربه کردن باشد و این تجربه ها را ثبت کند تا هم برای خودش باقی بماند هم برای بقیه دوستان ویراستارش.


انواع ویراستاری؛ از غلط املایی گرفتن تا تصحیح نسخ خطی

ویراستاری چیست؟ چگونه میتوانیم یک ویراستار شویم؟

ویراستاری شغل گسترده ای است و طیف وسیعی از نمونه‌خوان‌هایی که صرفا غلط املایی و تایپی می‌گیرند تا کسانی که نسخه های خطی قدیمی را ویرایش و به فارسی برگردان می‌کنند را در برمی‌گیرد. ویرایش صوری ساده ترین مرحله ویرایش است که تا غلط های املایی و تایپی و روش صحیح رسم الخط را شامل می‌شود. بعد از ویرایش صوری، نوبت به ویرایش زبانی یا ادبی می‌رسد که به درستی واژه ها و کاربرد افعال و جملات برمی‌گردد و بالاخره ویراستاران بنیادین، کسانی هستند که ساختار و محتوا و استناد کتب را بررسی می‌کنند. پیچیده ترین نوع ویراستاری که نیازمند مطالعه و کسب اطلاعات زیادی است و شاید سال‌ها وقت یک ویراستار را بگیرد.
اکثرا ویراستاری در ایران به ویرایش صوری و زبانی مختصر می‌شود و مثلا ویرایش ترجمه و ویرایش های محتوایی و ساختاری کمتر رایج است که البته در همان دو نمونه اول هم هنوز حرفه‌ای نشده‌ایم!ویراستاری میان رشته‌ای است


در ویراستاری هم مانند هر رشته و حرفه دیگری اختلاف نظر وجود دارد و شاید هر ارگان و نهاد و ناشری برای خود یک شیوه‌نامه مخصوص داشته باشد! در دانشگاه هم رشته خاصی به عنوان ویراستاری وجود ندارد، در واقع ویراستاری یک رشته میان رشته ای است که شما حتی اگر ریاضی یا فیزیک هم خوانده باشید، در این کار حرفی برای گفتن دارید. چون هر متنی در هر حوزه ای نیاز به ویرایش دارد و اتفاقا آشنایی با یک رشته خاص در ویرایش متون مربوط به آن رشته به شما کمک بزرگی می‌کند.


درآمد ویراستاری خوب است اگر …
ویرایش از نظر درآمد وابستگی زیادی به صنعت نشر کشور دارد. اگر صنعت نشر کشور رونق داشته باشد، این حرفه هم رونق بیشتری می گیرد. ویراستاری برای کسانی که در آن حرفه‌ای و زبردست شده باشند، می‌تواند شغل درآمدزای خوبی باشد. علاوه بر این ویراستارها معمولا در حطیه های دیگر هم فعالیت می‌کنند و برخی وارد حوزه ترجمه و تالیف و حتی تدریس می‌شوند. از آنجایی که ویرایش نیاز به زمان و مکان خاصی ندارد، برخی هم آن را به عنوان شغل دوم خود برگزیده‌اند؛ درواقع ویراستاری یک ابزار است و اغلب افراد در هر شغل و منصبی که باشند، آشنایی با این دانش به آنها کمک می‌کند.


طبق آیین‌نامه قیمت‌گذاری کتاب، هزینه ویرایش ادبی هر صفحه بین 900 تا 1500 تومان و هزینه ویرایش صوری بین 320 تا 450 تومان و هر دوی آنها تواما بین 1200 تا 1700 تومان می‌شود. ویرایش علمی و محتوایی 1500 الی 2500 برای ویراستار خود درآمد دارد و هزینه نمونه‌خوانی هم صفحه‌ای 400 الی 480 تومان است. البته این نرخ برای متون فارسی است و ویرایش متنهای غیر زبان فارسی طبیعتا بیشتر است. سخت یا آسان بودن و حجم متن و تجربه ویراستار در کم و زیاد شدن زمان ویرایش و البته درآمد فرد موثر است.

ویراستاری شغل آدم‌های دقیق و عشق کتاب است


ویراستاری برای کسانی که عاشق کتاب و به اصطلاح همیشه کتاب به دست هستند، شغلی ایده‌آل به حساب می‌آید؛ چرا که هم کتاب می‌خوانند هم غلط می‌گیرند و هم پول درمی‌آورند! ویراستار در حین کار همیشه در حال یاد گرفتن و آموختن است. افرادی می‌توانند در این عرصه دوام بیاورند که اولا بتوانند یکجانشین باشند؛ یعنی این توانمندی را داشته باشند که یک جا بنشینند و کار کنند. ثانیا آدم‌های ریزبین و جزئی‌نگری باشند و بتوانند کوچکترین جزئیات را ببینند و اصلاح کنند و بالاخره اینکه از اصلاح متن ها لذت ببرد! برای یک ویراستار باز کردن گره متن ها باید جذاب باشد. افرادی که روحیه برونگرای شدید دارند یا نمی‌توانند یک جا بند شوند یا خیلی کلی‌نگر هستند، احتمالا گزینه‌های مناسبی برای این حرفه نیستند! برای همین معمولا خانم‌ها به این حرفه جذب می‌شوند؛ به ویژه آنکه امکان دورکاری را هم به آنها می‌دهد.

منبع: alamto.com


ویراستاری چیست؟چگونه یک متن را ویرایش کنیم؟

ویراستار کیست؟

ویراستار کسی است که یک متن را از دید انتقادی می خواند و به پالایش و پرداخت نوشته اولیه و خام می پردازد. ویراستار همانند پلی است که بین نویسنده و خواننده قرار می گیرد. به همین دلیل هنگام ویرایش متن، حتما باید این موضوع را مدّ نظر خود قرار دهد. بدون شک هر نویسنده ای برای نگارش متن خود، مدت طولانی را صرف می کند و این باعث ایجاد ارتباط و احساس قوی در وی می شود. اما خواننده بر خلاف نویسنده هیچ گونه حس تعلق و وابستگی به متن ندارد و این باعث می شود که وی به قضاوت متن بپردازد.

در این بین ویراستار وظیفه دارد که هنگام انجام کار، هر دو نگاه را در نظر داشته باشد تا موفق شود نوشته ای تازه و اصلاح شده را به خواننده تحویل دهد.

کمک ویراستار به نویسنده

بیشتر نویسندگان با کار ویراستاری آشنایی کافی ندارند. به همین دلیل هنگامی که ویراستار متن آنها را ویرایش می کند، متوجه دلیل تغییر متن و بهتر شدن آن نیستند. از این رو، گاهی اوقات درباره ارتباط خود با ویراستار، مردّد می شوند و دلیل رد یا پذیرفته شدن متن خود را متوجه نمی شوند.

ویراستار وظیفه دارد هر متن را بر اساس ویژگی هایی که دارد، در زمینه های مختلف ویرایش کند و به نویسنده کمک کند تا نسخه اولیه وی، به متنی استاندارد تبدیل شود. با وجود تمام کارهایی که ویراستار برای زیبا شدن متن انجام می دهد، اما بیشتر اوقات کار وی به چشم خواننده و نویسنده نمی آید.

  • معمولاً ویراستار متن را حتی بیشتر از نویسنده مطالعه می کند و همراه ویرایش فنی، به بازنویسی متن نیز می پردازد.
  • از وظایف دیگر ویراستار این است که عبارت ‌های مبهم و نارسا را اصلاح کند.
  • جمله ها و عبارت های بلند را به جمله هایی کوتاه تبدیل کند تا خواندن متن را آسان تر کند.
  • ویراستار به هیچ وجه نباید علاقه و سلیقه خود را در متن اعمال کند و نیز باید با صداقت کامل به رفع مشکلات متن بپردازد.
  • وی باید با استدلال و منطق متن را تغییر دهد و پیشنهادهای خود را در اختیار نویسنده بگذارد.

ویراستاری چیست ؟ - انتشارات پژوهش ساوالان.. سایت سلکو

SELCO.IR

ویراستاری چیست؟ ویرایش، یک واژه ی فارسی است که در برابر کلمه (Editing) انگلیسی نهاده شده است و بیشتر دست اندرکاران نشر کتاب و مجلات آن را پذیرفته اند.


ویراستاری

fa.wikipedia.org

ویرایشگری یا ویراستاری یا ادیتوری به فرایند انتخاب و آماده‌سازی محصولات نوشتاری، دیداری، تصویری، شنیداری، و رسانه‌ایِ برای انتقال اطلاعات می‌گویند. در فرایند ...


ویراستاری چیست؟ چگونه ویراستار شویم؟

alamto.com

ویراستاری چیست؟ چگونه ویراستار شویم؟:مشاغل زیادی هستند که ما آن‌ها را به درستی نمی‌شناسیم. آدم‌های زیادی هم هستند که هنوز جویای شغل مناسب هستند.


ویراستار کیست و ویراستاری چیست؟

elearnpars.org

ویراستاری علم ویرایش متن است . ویراستار کسی از که متن نهایی نویسنده را تصحیح ، پیراسته و تنظیم می نماید . کار ویراستار ار آن جهت حائز اهمیت است که آخرین ...


ویراستاری چیست و چگونه انجام می شود؟ آموزش مراحل ویراستاری

motekhassesan.com

ویراستاری چیست و ویراستار کیست؟ چه نکاتی که باید در ویرایش و ویراستاری کتاب رعایت شود؟ نشر متخصصان ویراستاری کتاب شما را با آموزش ...

ویراستار کیست و ویراستاری چیست؟


آموزش ویرایش و ویراستاری | 15 گام عملی تا یادگیری ویرایش

madresenevisandegi.com

ویرایش چیست و انواع آن کدام است؟ ... ویراستاری که متن را از نظر زبانی و ساختاری بررسی می‌کند کاربردهای نابجا را در نظر می‌گیرد و تصحیح می‌کند.


ویراستاری چیست - تعریف ویرایش متن - ویژگی های یک ویراستار حرفه ای

virastari.com

ویراستاری چیست؟ ویراستاری تبدیل یک متنِ ظاهراً فارسی به نوشته‌ای منظم، یک‌دست، روان و منطبق بر اصول نگارش زبان فارسی است. ویرایش متن مهارتی‌ست که از ...


ویراستاری چیست؟ - راهنمای جامع و کاربردی ویرایش متن

writeme.ir

ویراستاری چیست و چه مراحلی دارد؟ در این مقاله می‌آموزید که چگونه متون خود را ویراستاری کنید و با انواع مختلف ویرایش آشنا می‌شوید. کلیک کنید و بخوانید.


ویراستاری چیست؟ و در چاپ کتاب چه اهمیتی دارد؟

riraketab.com

ویراستاری چیست؟ ویراستار کیست؟ اهمیت ویرایش و ویراستاری در چاپ کتاب چیست؟ به زبان ساده، عمل ویراستاری به خوانایی و فهم بهتر مطالب کمک ...


ورود به صفحه اصلی گروه مشاورین پژوهشی پژوهش ساوالان..

دیدگاه خود را بیان کنید